Satış Sonrası Periyodik Bakım Hizmeti İçin Arayınız.

GÜNÜMÜZDE SAĞLIKLI BİR YAŞANTI İÇİN SPORUN YERİ VE ÖNEMİ

GÜNÜMÜZDE SAĞLIKLI BİR YAŞANTI İÇİN SPORUN YERİ VE ÖNEMİ

GÜNÜMÜZDE SAĞLIKLI BİR YAŞANTI İÇİN SPORUN YERİ VE ÖNEMİ

Hipokrat M.Ö 480 lerde sağlıklı yaşamın temel ilkesini şöyle açıklamıştı; Kişi vücuduna karşı sorumludur ve sağlam bir kafa ancak sağlam bir vücutta olur. O zamandan beri İnsanlar bedenlerini sağlam, zinde ve sağlıklı kılmak için spor yapmanın bir zorunluluk olduğunu kabul etmişler ve daha nitelikli bir yaşam için iyi beslenme alışkanlıkları kazanmanın yanı sıra düzenli ve uygun egzersizler yapmışlardır. Bu nedenle de günümüzde çoğu insanlar için bedensel ve zihinsel vücut sağlığını korumak ve geliştirmenin en önemli yolu dengeli ve düzenli beslenme ile desteklenen spor olmuştur.

Günlük yaşantımızın en önemli aktivitelerinden birisi haline gelen düzenli spor yapılmasındaki en önemli amaç sağlıklı ve zinde kalmaktır. Bununla beraber düzenli ve uygun spor yapılarak kilo kontrolümüzü yapabilir, kazandığımız zindelik ile meslek performansımızı geliştirebilir, vücudumuzu ve beynimizi zinde hissetmekle mutluluğumuzu artırabilir, stresi azaltabilir, kendimize olan güven duygusunu artırabilir, iştahımızı düzenleyerek beslenmemizi iyileştirebilir kısaca enerjimizi pozitif kullanarak yaşam kalitemizi yükseltebiliriz.

Özellikle çağımızda teknolojik ürünlerin hayatımıza getirdiği kolaylıklar insanları daha az hareket etmeye ve bunun sonucu olarak başta stres olmak üzere birçok hastalık ve rahatsızlığın artmasına sebep olmuştur. Bu nedenle spor yapmaya olan ihtiyacımız daha da artarak önem kazanmıştır. Spor yapmakla vücut estetiğimizi koruduğumuz gibi aşağıdaki faydalarından da istifade ederek sağlığımızı da koruruz. Spor yapmak;

1. Kalp-Damar sağlığını korur,
2. Kanser riskini azaltır,
3. Obeziteye karşı korur,
4. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırır,
5. Stres ve depresyona karşı doğal bir koruma sağlar,
6. Başta kolesterol olmak üzere kan değerlerini düzenlemeye yardım eder,
7. Akciğerleri ve İskelet sistemini (Kaslar ve Kemikler) korur ve güçlendirir,
8. Vücut direncini (Bağışıklığı) artırır.

Bu günlerde Dünyamızı etkisi altına alan Covid19 virüsünden korunmak için ülkeler korunma kalkanı oluşturmak için karantina ilan etmişlerdir. Bu kapsamda özellikle kişilerin dışarı ile irtibatını en düşük orana indirerek evlerinde kalması psikolojik açıdan yemek yeme hissini artırdığı gibi sürekli hareketsiz kalmakla kilo almaya ve bağışıklık sisteminin zayıflaması başta olmak üzere diğer bazı sağlık sorunlarında ciddi artışlar göstermeye başlamıştır. Yaşadığımız bu olumsuzluklar bize pandemi döneminde sporun sağlığımıza büyük katkısının daha iyi kavranması gerektiğini, her şeye rağmen spor yapmayı önceliklerimiz arasına almayı ve spor konusundaki alışkanlıklarımızı da yeniden şekillendirmeyi göstermiştir. Pandemi nedeniyle spor salonlarının kapatılması da bu olumsuzluklara eklenince insanlar evlerinde spor yapmanın yollarını aramaya ve yeni yöntemler keşfetmeye başlamışlardır. Bu yöntemlerden biri de birçok kişinin imkanları ölçüsünde evlerinde veya işyerlerinde bireysel spor ihtiyacını karşılayabileceği mini spor alanları yaratılması ile spor yapma alışkanlığının devam ettirilmesidir.

Sonuç olarak ister normal zamanlarda ister pandemi döneminde spor yapmak kişiler için önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılanması için yapılacak düzenli ve dengeli egzersizler ile; bağışıklık sistemini kuvvetlendirip hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir ve hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlayabiliriz. Burada en önemli kural bilinçli hareket ederek, doğal spor ortamlarının yanı sıra günümüzün modern spor alet ve imkanlarını spor ve sağlık otoritelerinin önerileri doğrultusunda kullanarak egzersiz programlarımızı sabır ve kararlılıkla uygulamaktır. Yaşlı ve hastalarımız da sporu ihmal etmemeli ancak doktorlarının kontrol ve önerisi ile bireyselleştirilmiş egzersiz programlarını mutlaka uygulamalıdırlar.
Nevzat Varol
29 Ekim 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi bizlerle iletişime geçerek iletebilirsiniz.
Tüm soru, öneri ve görüşlerinizi bizlerle iletişime geçerek iletebilirsiniz.